Středa 18. Září 2019
Home / veřejné zakázky / 6 měsíců bez jediného vydaného rozhodnutí. I takoví úředníci na ÚOHS pracují.

6 měsíců bez jediného vydaného rozhodnutí. I takoví úředníci na ÚOHS pracují.

Víťa se tu nedávno rozepsala o tom, jak ze soutěžního úřadu odchází kvalitní lidé. Na jiném místě řešíme absenci manažerských dovedností vedoucích pracovníků. A co se stane, když tyto esence spojíme, o tom pojednává můj dnešní příspěvek. Vedla mě k němu osobní zkušenost, kdy náš případ dostala k vyřízení novicka cca 2 měsíce po svém nástupu na úřad.

Ta paní se jmenovala Bohumila Hrazdírová a kauza nezákonně zrušeného tendru Lesů ČR měla být jejím prvním rozhodnutím. Dopadlo to tak, že ve správním řízení 3 měsíce bezdůvodně liknala, rozhodnutí ani nezačala psát a nakonec dala výpověď. Neměla přitom nic jiného na starosti. Žádný nápor nevyřízených spisů z dřívějška. Prostě a jednoduše se flákala. S naším spisem se teď musí pracně seznamovat někdo nový, kdo rozhodnutí za ni napíše. Chápu, takové věci se stávají. Jenom nerozumím tomu, co celou dobu dělal její nadřízený? Neptal se na poradách? Nestanovoval termíny? Nevymáhal je? Nepodal paní Hrazdírové pomocnou ruku, pokud viděl, že na práci nestačí?

Bohužel se nejedná o ojedinělý případ. Úředníků, kteří za mnoho měsíců své práce nedokončili ani jeden případ, se v poslední době vyskytlo více. Tyhle případy hovoří o reálném fungování soutěžního případu mnohem více, než vyprázdněná slova ředitele Čermáka, jež na nedávné konferenci sliboval zlepšení lhůt. Nestačí totiž přijímat více a více veslařů na loď, která má v trupu díru a slepého kormidelníka.

Autor Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer
Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým (ne)pořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.