Pátek 6. Prosinec 2019
Home / veřejné zakázky / Kde dají pytlákovi práci hajného? Třeba na ŘSD

Kde dají pytlákovi práci hajného? Třeba na ŘSD

RSD logo 04(1)Novým šéfem právníků na Ředitelství silnic a dálnic se stal Michal Petřík. Pokud vám to jméno připadá povědomé, není divu. Michal Petřík a jeho firma se zlatým písmem zapsali do historie získávání a rozdělovaní evropských peněz v Ústeckém kraji.

Hned krátce po té, co mladý právník Petřík v roce 2008 založil svou konzultační firmu, svěřil mu Ústecký kraj řízení a administraci veřejných zakázek, placených z evropských fondů. A jelikož byl šikovný, obzvláště v realizaci zcela transparentních losovaček, časem se staral o organizování veřejných zakázek pro Ústecký kraj, Povodí Labe, Ministerstvo zemědělství, města Kadaň či Chomutov, nebo také pro síť severočeských nemocnic Krajská zdravotní. V době jeho působení vznikla například jedna z nejdražších cyklostezek v ČR (zhruba 8 milionů korun za km), dvousetmilionový projekt nábřeží Maxipsa Fíka (šetřený protikorupční policií) a o nákupech zdravotnických přístrojů pro Krajskou zdravotní policie tvrdí, že byly předražené až o desítky milionů korun.

Jednoho zajímavého tendru se zúčastnil i sám Petřík se svou firmou ROPRO: Společně s firmou RRA, jejímž hlavním akcionářem byl Ústecký kraj, se ucházeli o dvousetmilionovou zakázku na administraci evropských projektů, o které bude kraj žádat v rámci programu Severozápad. Soutěž měla výběrová kritéria nastavená poněkud zvláštně- cena rozhodovala jen z pětatřiceti procent. Ale projekt byl zřejmě vysoce kvalitní a výše uvedené spojení firem zakázku opravdu vyhrálo. Petřík se tak ocitl v centru rozdělování veřejných zakázek z programu Severozápad.
Všechno ale zřejmě křišťálově čisté nebylo, neboť kvůli podezření z korupce Evropská komise zastavila Severozápadu čerpání dotací a Útvar pro odhalovaní organizovaného zločinu se začal zajímat, proč největší kus koláče dostal zrovna Ústecký kraj.

Michal Petřík byl ve své firmě ROPRO až do 10. února 2012 předsedou představenstva a zároveň v letech 2007 až 2008 jediným akcionářem. Pak se akcie změnily na majitele, takže skutečný vlastník byl náhle nedohledatelný (a v případě potřeby se dal snadno změnit. Ostatně psali jsme o tom již před dvěma lety zde). A hle- v červnu 2012 se pan Petřík náhle objevuje ve funkci ředitele pátého odboru veřejných zakázek v ÚOHS, kde velice pravděpodobně mohl ovlivňovat rozhodnutí, týkající se sporných zakázek!
Ano, jeho kvalifikací na ono místo byly jeho zkušenosti ze zadavatelské firmy. Těch, jak už víme, měl opravdu dostatek. Zdá se, že tady udělal ÚOHS tzv. pytláka hajným. Vzhledem k tomu, co po sobě Michal Petřík totiž zanechal na severu Čech, mohl klidně sporné zakázky, které jen pár měsíců předtím administroval na straně zadavatele, rozhodovat ve prospěch svých bývalých klientů.

V ÚOHS ovšem pan Petřík vydržel sotva půl roku (trochu doufáme, že i díky naší intervenci), aby se nyní vynořil jako vedoucí právního oddělení na ŘSD, které má s miliardovými zakázkami dlouhodobé problémy.

Proč si příspěvková organizace vybere na tak významný post člověka s takovou pověstí? A navíc v době, kdy je potřeba urychleně dočerpat evropské peníze?

Autor INDOC

INDOC
Články vydané pod značkou INDOC se obvykle týkají obecného tématu, na které máme jednotný názor a chceme ho vyjádřit konsensuálně.