Úterý 13. Duben 2021

Rafajovo žonglování s čísly

Zdroj: ČT24
Zdroj: ČT24

V nedělních Otázkách Václava Moravce vystoupil mezi jinými také předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj. A opět prokázal nebývalou kreativitu při práci s daty.

Dle pana předsedy opět meziročně výrazně narostl počet nových řízení v oblasti veřejných zakázek, které musí ÚOHS řešit (poslechněte si ZDE). Zatímco v loňském “rekordním” roce Úřad zahájil celkem 668 nových řízení, jen za prvních pět měsíců letošního roku je jich již 400. Považte!

Uvedené číslo je pro pana Rafaje samozřejmě jedním z hlavních argumentů, proč se správní řízení místo zákonných 60 dnů protahuje často i na léta a proč by tedy bylo záhodno změnit celý zákon o veřejných zakázkách.

Stejně, jako u každé jiné statistiky, i u čísel pana Rafaje dost záleží na použité metodice. A tady by nějaký protiva klidně mohl pojmout podezření, že pan předseda pracuje s údaji poněkud pružně až účelově.

Jen pro ilustraci: Například na základě jednoho (slovy “jednoho”) návrhu společnosti GTS Czech s.r.o. na přezkum jedné (slovy “jedné”) veřejné zakázky „Poskytování služeb KIVS – 2013-2017“ zahájil ÚOHS hned 89 (slovy “osmdesát devět”) správních řízení! Příslušné usnesení máme samozřejmě k dispozici.

Z pohledu “400 nových řízení jen za prvních pět měsíců” máme jen tímto případem odčerpanou téměř čtvrtinu uvedených kauz. Za zmínku stojí také fakt, že všechna tato správní řízení pak ÚOHS ihned zase logicky spojil- do jednoho.
Pokud by imaginární pan protiva šel ještě dál, zjistil by, že návrh na přezkum této stejné zakázky podala i společnost T-Mobile a mohl by se klidně domnívat, že i na základě jejího návrhu byly zahájeny desítky správních řízení, která byla stejně tak spojena do jednoho.

Reálná čísla o počtu řízení tedy velmi pravděpodobně budou výrazně odlišná od reality. Otázkou zůstává, proč by si pan předseda Rafaj statistiky vlastně takto upravoval. Snaží se ukázat, že se na ÚOHS fakt tvrdě maká? Potřebuje pro úřad další peníze pro další pracovité úředníky? Nebo se jedná o dělostřeleckou přípravu před prosazováním nové verze zákona o veřejných zakázkách, která by měla mimo jiné také ztížit a omezit podávání stížností na cinklé zakázky?

Autor INDOC

INDOC
Články vydané pod značkou INDOC se obvykle týkají obecného tématu, na které máme jednotný názor a chceme ho vyjádřit konsensuálně.