Neděle 29. Březen 2020
Home / veřejné zakázky / Šiška je ve vazbě. Uplácel firmu, aby stáhla stížnost ze soutěžního úřadu.

Šiška je ve vazbě. Uplácel firmu, aby stáhla stížnost ze soutěžního úřadu.

Vladimír Šiška, bývalý náměstek ministra Drábka, byl umístěn do vyšetřovací vazby. Společně se šéfem odboru informačních technologií Milanem Hojerem jsou obviněni z trestného činu uplácení. Naléhali totiž na Martina Procházku, ředitele firmy OK System, aby stáhl svou stížnost ze soutěžního úřadu. Procházka se totiž připojil k aktivitám Sdružení INDOC a Student Agency. Společně s námi žádal nápravu nezákonného postupu ministerstva, které firmě Fujitsu Technology Solution zadalo bez výběrového řízení miliardový kontrakt na systém výplaty sociálních dávek.

Martinovi Procházkovi gratuluji k parádnímu majstrštyku! Šiškovi neustoupil a naopak jej bezelstně a elegantně dostal na ramena s využitím jeho vlastních slabin. Těmi byly do nebe volající drzost, bezostyšnost a pocit absolutní nedotknutelnosti. Nic jiného nemohlo Šišku dovést k tomu, aby udělal největší chybu svého života a troufl si nabídkou stomilionového kontraktu uplácet člověka, jehož firmu předtím vlastnoručně vykopal z ministerstva.

Pokud bude Šiška v tomto případu souzen, dojde na kouzelně absurdní situaci. Neuplácel totiž ve snaze získat výhodu, ale chtěl zabránit prošetřování svých mnohem větších průserů soutěžním úřadem. Sám tedy mimoděk upozornil policii a státní zástupce, kam by měli upřít svou pozornost.

S Martinem Procházkou jsem ráno komunikoval. Jeho vzkaz je prostý.

Nebylo jiné volby. Znáte to: kdo když ne my, kdy když ne teď 🙂

Postavit se Šiškovi v této době, kdy vláda, politici a další reprezentanti establishmentu tvrdě utahují šrouby proti oznamovatelům korupce a všemožným stěžovatelům, zasluhuje dvojnásobné uznání. Nevím, jak se Šiška choval vůči svým oblíbeným dodavatelům, kterým přihrával obří státní zakázky bez tendrů, ale vůči ostatním, zvláště těm, kteří si dovolili na jeho nefér jednání poukázat, jednal jako vyšinutý psychopat. Vystupoval z pozice absolutního suveréna, který neznal jakékoliv hranice, jištěn zezadu silou Miroslava Kalouska a bezelstnou transparentností přesedy TOP09 Schwarzenberga. Ti se koneckonců za Drábka a potažmo i Šišku svorně postavili.

V tomto kontextu je úsměvná i původní reakce samotného ministra Drábka. Ten pro server iHned uvedl, že na jeho úřadě probíhají všechna výběrová řízení transparentně a kdokoliv si může vše dohledat – od zadávacích podmínek přes výběrovou komisi až po uzavření smlouvy.

„Ani teoreticky pro korupci nejsou vytvořeny podmínky, ztransparentnili jsme všechny procesy na ministerstvu a dali je pod veřejnou kontrolu. Prostor pro uplácení tu nebyl.“

Jaromír Drábek ministr práce a sociálních věcí

Pane ministře, hluboce se mýlíte! V době vašeho vedení se ministerstvo práce stalo rejdištěm těch nejbrutálnějších podvodů a machinací s veřejnými zakázkami. Řada z nich není vyhlašována vůbec, další jsou hrubě ovlivňovány a manipulovány. Již zmiňovaný systém na výplatu dávek, zpochybněný Nadačním fondem proti korupci a Jančurovou firmou Student Agency, je toho exemplárním případem. Ruku v ruce s ním jde i projekt na ochranu před podvody při jejich vyplácení, který poškodil americkou firmu SAS Institute. Obě zakázky mají společné i to, že je prošetřuje soutěžní úřad, a  to na základě stížností našich klientů, kteří jako jedni z mála odmítli mlčky přihlížet machinacím pana Šišky a jeho úředníků. A tomu se Šiška snažil zabránit!

Autor Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer
Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým (ne)pořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.