Sobota 23. Leden 2021

Sto miliónů na vzdělávání úředníků. Dopadne to jako posledně?

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje vznik akademie, která má naučit úředníky z ministerstev, krajů i starosty připravovat a vyhlašovat veřejné zakázky. Snad bude tento pokus úspěšnější, než jeho předchůdce z roku 2006.

Nikdo nepochybuje o tom, že úředníci na všech úrovních potřebují podobné vzdělávání jako sůl. Není to myšleno nijak zle. Kupodivu ne každý se v životě zabývá veřejnými zakázkami a jakmile se nějaký nový starosta či úředník s touto problematikou setká poprvé, může z toho mít hlavu jako meloun. Nemá zkušenosti ani s plánováním, ani s oceňováním a nakonec ani se samotným procesem vyhlašování a vyhodnocování veřejných zakázek, aby byly v souladu se zákonem (a třeba i dobrými mravy:))

Tzv. Akademie veřejného investování, kterou MMR hodlá spustit od příštího roku, by samozřejmě mohla být velkým přínosem, zvláště tehdy, pokud se dle slov náměstkyně Dostálové nebude jednat jen o jednorázové školení, ale o výuku pokrývající celý semestr a zaměřenou na řešení konkrétních příkladů.

Sluší se ale připomenout, že podobný projekt tady již jednou byl. V roce 2006 spustilo stejné ministerstvo (jistěže s jinými lidmi na palubě) s velkou slávou podobnou edukativní aktivitu. Začalo se tehdy se systémem certifikace lektorů, a nákladnou certifikací lektorů to také celé skončilo. Do života už se pak neuvedla ani fungující organizace vzdělávání, ani osnovy, ani dohled. Nic.

Přejme tedy MMR, aby bylo tentokrát ve svých snahách úspěšnějších a kalkulovaných sto miliónů z tohoto projektu nevyletělo komínem. Přestože se jedná o peníze z EU.

P.S.: Pár relikvií z roku 2006 taky vlastníme:)

certifikat_TP

Autor INDOC

INDOC
Články vydané pod značkou INDOC se obvykle týkají obecného tématu, na které máme jednotný názor a chceme ho vyjádřit konsensuálně.