Čtvrtek 6. Květen 2021

ÚOHS: Odcházení…

Eva Marečková a David Říčný, dva zkušení ředitelé odborů sekce veřejných zakázek, podali na ÚOHS výpověď. Brzy se tak zařadí po bok mnoha dalších, kteří během šéfování předsedy Rafaje na základě vlastního rozhodnutí opustili brány tohoto úřadu.

Za dobu působení Petra Rafaje na postu předsedy antimonopolního úřadu odešlo již na sedmdesát zaměstnanců. Toto číslo zahrnuje přitom jen ty, kteří už dál na úřadu pracovat nechtěli a podali výpověď nebo odešli tzv. „na dohodu“. Z vedoucích pracovníků lze jmenovat místopředsedy Roberta Nerudu, Kamila Rudoleckého, poradce předsedy Pavla Hermana, ředitele odborů Romanu Derkovou, Lenku Gachovou, Roberta Páleníka, Kateřinu Ševčíkovou, Andreu Schelleovou, Jana Slezáka, Karla Košťála či Petra Zatloukala. Odešly také desítky referentů, nezřídka dlouholetých zaměstnanců.

Důvodem odchodu těchto lidí přitom není jen lákadlo vyššího finančního ohodnocení v soukromé sféře. Řada z nich totiž zamířila opět do státního sektoru. Důvody je tedy třeba hledat jinde.

Personální změny se nepochybně podepisují na kvalitě a rychlosti rozhodování úřadu. Snad se Rafajovu nástupci podaří vytvořit takové prostředí, v němž budou chtít pracovat odborníci, kteří dnes vesměs odcházejí. Bez toho nemá antimonopolní úřad šanci, aby začal pracovat dobře, pružně a smysluplně.

Autor Víťa Kukáková

Víťa Kukáková
Připojila se k INDOC v roce 2011. Předtím tři roky kontrolovala počínání zadavatelů a zpracovávala rozhodnutí na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To ji předurčilo, aby se věnovala především správním řízením, která vedeme za naše klienty poškozené při zadávání zakázek. Víťa také pečuje o naše odborné znalosti. Průběžně analyzuje rozhodnutí ÚOHS a související judikaturu, a tak jsme stále v obraze, pokud jde o aktuální interpretaci práva veřejných zakázek. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.