Předseda ÚOHS zamítl stížnost Eurovie na postup pražského Dopravního podniku v soutěži na rekonstrukci tramvajové trati Poděbradská. Ten nejprve vyloučil našeho klienta HOCHTIEF. Následně uznal jeho námitky a zařadil jej zpět do tendru. To se nelíbilo Eurovii, podle níž HOCHTIEF nemohl prokázat referenční zakázky pomocí subdodavatele, který se bude podílet na plnění zakázky pouze 9 procenty. ÚOHS však rozhodl, že Dopravní podnik postupoval správně a že HOCHTIEF může o zakázku dál soutěžit.
Úřad se v rozhodnutí zabýval několika otázkami, které se týkají prokazování kvalifikace pomocí subdodavatele. Nejprve zkoumal, zda smlouva mezi HOCHTIEF a jeho subdodavatelem, který prokázal referenční zakázky, obsahuje odpovídající závazek subdodavatele k plnění zakázky. Dospěl k jednoznačnému závěru, že tomu tak je.
Subdodavatel se touto smlouvou nezavazuje k faktické realizaci prací, které odpovídají činnostem, jež v rámci prokazování splnění technických kvalifikačních předpokladů za dodavatele prokázal, zavazuje se však k tomu, že mu „umožní uplatnění odborné kvalifikace a zkušeností subdodavatele a jeho zaměstnanců při realizaci stavebních prací obdobného charakteru …“. Dále se zavázal, že mu „poskytne odborné zázemí a odbornou zkušenost svoji i svých pracovníků, jakož i součinnost při kontrole jakosti plnění veřejné zakázky … know-how potřebné k plnění veřejné zakázky…“. Podstata spolupráce dodavatele a subdodavatele tedy bude spočívat na úrovni předávání odborných znalostí a zkušeností, které subdodavatel získal při realizaci zakázek, kterými bylo prokazováno splnění technických kvalifikačních předpokladů podle zadávací dokumentace a zajištěním odborné kontroly nad řádným plněním předmětných částí veřejné zakázky.
Dále úřad zaujal stanovisko k otázce, zda při prokazování referencí subdodavatelem musí být zakázka tímto subdodavatelem rovněž plněna, a konstatoval, že nikoli.
Nelze přijmout názor, že by subdodavatel musel sám realizovat práce, které prokazoval za dodavatele. Je možné, aby zadavatel akceptoval takové uspořádání vztahů mezi dodavatelem a subdodavatelem, kdy dodavatel bude práce provádět svými pracovníky, za odborného dozoru a spolupráce subdodavatele, který má právě ony potřebné zkušenosti. Protože jaký jiný smysl mají kvalifikační předpoklady, než prokázání odborných znalostí a zkušeností dodavatele k plnění veřejné zakázky. Pokud zákon současně umožňuje prokazování částí kvalifikace subdodavatelem a zadavatel takové plnění nevyloučil, pak by jiným výkladem zákona Úřad bránil efektivní soutěži mezi dodavateli, neboť by nepřípustně omezoval okruh dodavatelů.
Konečně se úřad vyjádřil k výši podílu subdodavatele na plnění zakázky, přičemž svůj právní názor založil na rozsudku Nejvyššího správního soudu ze dne 30. 9. 2011, sp. zn. 5 Afs 78/2010.
Všechny výše uvedené závěry jsou pak v souladu s výše citovaným rozsudkem Nejvyššího správního soudu, kdy „podmínky prokazování části kvalifikace subdodavatelsky nejsou vázány na míru, v níž se subdodavatel bude podílet na realizaci veřejné zakázky, popř. na vztah požadované kvalifikace k případnému dílčímu subdodavatelskému úkolu na straně dodavatele.“
Rozhodnutí ÚOHS je pravomocné, a tak Dopravní podnik může zadání zakázky dokončit. Vzhledem k tomu, že hodnotícím kritériem je pouze výše nabídkové ceny a nabídka společnosti HOCHTIEF je nejlevnější, nemělo by to být nic složitého.