Přeskočit na obsah

MPSV utajilo veškeré informace o miliardové zakázce bez soutěže pro IBM

Ministerstvo práce a sociálních věcí se rozhodlo utajit veškeré dokumenty, které souvisí se zadáním nezákonné veřejné zakázky firmě IBM. Ministerstvo zamítlo naši žádost o informace k systému na obranu před podvody při vyplácení sociálních dávek. Jejím prostřednictvím jsme chtěli vidět podklady a dokumenty, které popisují, proč by ji měl dostat konkrétní dodavatel bez řádné soutěže. Šlo nám o záměr, koncepci, studii či projekt zakázky a dále o zápisy z porad, návrhy smluv a rozhodující skutečnosti, na jejichž základě ministerstvo rozhodlo, že bude ročně platit stovky milionů korun jedině firmě IBM a nikomu jinému.

Ministerstvo nám místo požadovaných informací doručilo právní rozbor, ve kterém nám vysvětluje, proč nic neuvidíme. Použilo v něm nesprávnou, společensky nebezpečnou a především nezákonnou argumentaci. Ta má v některých momentech až komediální hodnotu. Koneckonců pojďte se s námi podívat, jak si to na Poříčním právu představují:

Uvedené materiály označila firma IBM za obchodní tajemství.

Věnujeme někomu obří konktrakt s odůvodněním, že jedině on ho může provést a na přání šťastného výherce ihned vše zavřeme do trezoru. Nemáme zájem, aby v tom kdokoliv šťoural.

Informace vznikly bez použití veřejných prostředků a byly předány osobou, jíž takovou povinnost zákon neukládá.

Jasně že nám to celé napsala IBM nebo někdo z jejích partnerů. A ještě máme drzost tím argumentovat.

Materiály byly nově vytvořeny pro interní potřebu MPSV.

Nekoukejte nám pod ruce, když si tady za zavřenými dveřmi připravujeme pěkný kšeft.

MPSV na základě těchto informací ještě neučinilo rozhodnutí (nepřidělilo zakázku).

Až tu smlouvu podepíšeme (obvykle bez možnosti výpovědi či s mastným odstupným) tak už nám bude vše jedno. Do té doby neukážeme nic.

Informace jsou chráněny autorským právem jako autorská díla.

A zkusíme na vás i tenhle argument, i když víme, že s poskytnutím informací nemá nic společného.

Tohle určitě neměl předseda TOP09 Karel Schwarzenberg na mysli, když deklaroval předvolebními plakáty transparentnost. Dnes vedení TOP09 k nezákonným a netransparentním zakázkám svého ministra Drábka svorně mlčí.

Dokumenty:

MPSV Zamítnutí žádosti o přistup k informacím o zakázce pro IBM

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer

Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým nepořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.