Přeskočit na obsah

Czechinvest manipuluje zakázku z evropských fondů na dotované služby ICT

Zkraje roku 2012 udělal Czechinvest mimořádně pochybné kroky v půlmiliardové zakázce na cenově zvýhodněné ICT služby. Po čtyřměsíčním otálení s jejím vyhodnocením se snaží vyloučit všechny dodavatele z formálních důvodů a celé zadávací řízení zrušit. Vážně tak ohrožuje čerpání peněz fondů EU, konkrétně z operačního programu Podnikání a inovace OPPI, jemuž zbývají dva poslední roky života. Projekt na čerpání dotovaných ICT služeb byl schválen již v roce 2009.

Soutěž na tuto zakázku přitom Czechinvest nevyhlašuje poprvé. Předchozí pokus se odehrál v roce 2010. Jenže zadávací dokumentace byla natolik nesrozumitelná a v určitých ohledech i tendenční, že svou nabídku odevzdala pouze jedna firma. Czechinvest záhy celé zadávací řízení zrušil. Příprava nového bohužel trvala deset měsíců. Až v létě 2011 bylo vyhlášeno nové zadávací řízení, kterému se věnuje tento příspěvek.

Nejvýhodnější nabídka od GTS Czech

Do nového výběrového řízení se přihlásilo 5 firem s pěkně odstupňovanými cenami:

1.GTS Czech s.r.o.607 842 180 Kč
2.Telefónica Czech Republic, a.s. + ICZ a.s. + Česká pošta s.p.739 839 880 Kč
3.Dial Telecom, a.s.775 176 855 Kč
4.T-Mobile Czech Republic, a.s.783 295 600 Kč
5.Vodafone Czech Republic, a.s.1 216 646 715 Kč

Celkové částky obsahují dotaci 490 mil. Kč, čerpanou Czechinvestem z programu OPPI, společně s doplatkem, který si budou muset uhradit koncoví uživatelé sami. Nejmenší doplatek vychází uživatelům ICT služeb od GTS Czech. Ačkoliv cenově nejnižší, dali jsme si velký pozor na to, aby v naší nabídce něco nechybělo a též aby se bezproblémově vypořádala i se zbývajícími kritérii. Mezi ty patřila kvalita administrativního a servisního zajištění procesů a kvalita služeb propagace. Muselo by se stát něco opravdu vážného, aby nás na pomyslné cestě k vítězství předběhl někdo ze zbývajících uchazečů s cenami o stovky milionů korun vyšší. Legitimně jsme očekávali, že naše nabídka bude záhy vybrána jako nejvýhodnější.

Průtahy, kličkování a nakonec vyloučení

Jenže po odevzdání nabídek se 4 měsíce nic nedělo. Czechinvest promeškal celou zadávací lhůtu nicneděláním, aniž by rozhodl o vítězi. Nabídky přestaly být závazné a my jsme začali tušit, že se zakázkou není cosi v pořádku. Sílilo v nás podezření, že Czechinvest nechce naši nabídku přijmout a protože nemá jinou cestu, jak by se jí zbavil, raději celou soutež znovu zruší. To je zlozvyk zadavatelů, kterým se nepovedlo zakázku organizovat podle svých představ. Vytvoří se tak nová šance pro ty, kteří ji nemohou vyhrát.

Kontaktovali jsme tedy ředitele Czechinvestu Miroslava Křížka s žádostí o vysvětlení, proč dochází k průtahům a co brání regulérnímu vyhodnocení zakázky. Přece jenom jsme chovali naději, že odklady mají nějaké konkrétní a věcné odůvodnění. Bohužel nám neodpověděl. Stejně tak nechal naší žádost bez odpovědi i Petr Očko, vrchní ředitel Sekce fondů EU, výzkumu a vývoje Ministerstva průmyslu a obchodu. Naše obavy nebyly rozptýleny, naopak začaly nabývat ostřejších kontur.

Pár dní poté však Czechinvest překvapil a začal konat. Poslal nám rozhodnutí, kterým se pokouší vyřadit nabídku GTS Czech ze soutěže. Jako záminku uvádí formální pochybení – chybný součet dvou políček v tabulkovém rozpočtu. Jenže tenhle součet byl proveden přesně podle dodatečných pokynů, které zadavatel v průběhu soutěže oficiálně rozeslal všem zájemcům. Takové vyloučení je pochopitelně nezákonné a našeho klienta před ním snadno ubráníme právními prostředky.

Jaké instrukce dal Czechinvest ke zpracování nabídky

To ukazují dodatečné informace č. 9 ze dne 3. srpna 2011:

A čím pak odůvodnil vyloučení nabídky GTS Czech?

To ukazuje výňatek z příslušného rozhodnutí:

Zdá se vám tohle vyloučení natolik absurdní, že nemůže jít o pouhý omyl či nedorozumění? Nám také.

Opět účelové zrušení!

Jenže snaha Czechinvestu jde ještě dále. Obdobně účelovým způsobem vyloučil i všechny ostatní uchazeče. Ti však nemají motivaci podávat oficiální protesty. I kdyby se dostali do soutěže zpět, zakázku s ohledem na vysoké ceny beztak nevyhrají. A tak nechtějí investovat zbytečné úsilí. Kromě toho jim vlastně zrušení vyhovuje, i kdyby bylo jakkoli spekulativní, dostanou novou šanci soutěžit. V případě, že Czechinvest nakonec nabídku GTS Czech zařadí zpět, zůstane v soutěži samotná. A na to Czechinvest evidentně sází. Zákon o veřejných zakázkách mu totiž umožňuje zrušit zadávací řízení, pokud v něm zůstane jediná platná nabídka. Evidentně při tom spoléhají na to, že účelové vyloučení ostatních dodavatelů zůstane neprošetřeno.

Je tohle vůbec možné? A komu to slouží?

Rádi bychom se mýlili, ale postup Czechinvestu nám spíše připomíná šibalské praktiky provinčních politiků, než důstojné kroky centrální instituce, jež by měla jít ostatním příkladem, alespoň co do transparentnosti a zákonnosti svých tendrů.

Dokumenty:

Dodatečné informace k zadávací dokumentaci č. 9

Rozhodnutí o vyloučení GTS Czech

Námitky GTS Czech proti vyloučení

Rekapitulace:

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer

Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým nepořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.