Přeskočit na obsah

Jak se vyhnout předběžnému opatření? Nevybírat datovou schránku!

Štítky:

Ústav organické chemie a biochemie AV ČR uzavřel smlouvu na podezřelou zakázku, ačkoliv mu to zakázal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vyhnul se předběžnému opatření, které bylo vydáno na základě upozornění stavební společnosti Hochtief. Samotný vítěz tendru totiž nesplňoval některé z důležitých podmínek, které ÚOCHB ve své soutěži požadovalo. Jde přitom o obří stavební zakázku v ceně 2 mld. korun na Rekonstrukci a dostavbu centrální části areálu a stavbu garáží. S organizací soutěže pomáhala zadavateli firma Veřejné zakázky s.r.o.

Podle zákona o veřejných zakázkách nesmí zadavatel uzavřít smlouvu 45 dnů od obdržení námitek. Pak vše záleží na tom, zda soutěžní úřad vydá předběžné opatření, kterým lhůtu prodlouží až do konce svého šetření. Příslušný dokument musí zadavatel obdržet před koncem zmíněné 45 denní lhůty. Úřad to ví a termíny pro jejich doručení si hlídá. V našem případě, stejně jako v mnoha jiných, dodal usnesení o předběžném opatření do datové schránky zadavatele v poslední možný den. Jenže vedení ÚOCHB si svou datovou schránku neotevřelo. Neučinilo tak, ačkoliv šlo o běžný pracovní den a dobře vědělo, že zákaz uzavřít smlouvu může dorazit. Převzali jej až se čtyřdenním zpožděním. A mezitím bryskně uzavřeli smlouvu, nehledě na probíhající vyšetřování zakázky.Předběžné opatření se tak zcela minulo účinkem. Smlouva je podepsaná, zadavatel nanejvýš dostane pokutu a poškozený dodavatel má smůlu.

Nic z toho by se nemohlo stát, kdyby soutěžní úřad postupoval důsledně podle správního řádu. Ten mu ukládá rozhodnout o předběžném opatření do 10 dnů. Nebo aspoň předběžná opatření posílal tak, aby je zadavatelé dostali včas i při použití 10 denní fikce doručení. Věříme, že tento případ povede na ÚOHS k přijetí příslušných systémových opatření. Jinak budou podobní chytráci, mezi něž se neváhala zařadit veřejná výzkumná instituce zřízená Akademií věd České republiky, kličkovat stále.

Dokumenty:

ÚOHS Předběžné opatření se zákazem plnění smlouvy (UOCHB)

UOCHB Oznámení o uzavření smlouvy

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Martin Kovařík

Martin Kovařík

Partnerem INDOC od roku 2002, ve veřejných zakázkách od roku 1997. Praxi zahájil ve státní správě, kde přezkoumával postupy zadavatelů veřejných zakázek. Také díky tomu se specializuje především na zadávací proces a obranu proti nepravostem ze strany zadavatelů. Krok za krokem provádí klienty úskalími jednotlivých tendrů tak, aby jejich nabídky měly co největší šanci na úspěch. Jeho doménou je argumentace, zejména tam, kde je nutné obhájit pozici klienta v zadávacím řízení. Absolvoval Stavební fakultu ČVUT v Praze.