Ministerstvo práce a sociálních věcí nevyužilo možnost zabrzdit další pochybnou zakázku. Tentokrát na obranu před podvody při vyplácení sociálních dávek. Nevyhovělo upozornění společnosti SAS Institute, která si stěžovala na plán přidělit tuto zakázku „napřímo“ firmě IBM. Vyjádření ministerstva podepsané náměstkem Šiškou (plné znění níže) přitom neobsahuje jediný konkrétní důvod, jenž by jej opravňoval zadat zakázku v jednacím řízení bez uveřejnění.
Ministerstvo argumentuje posudkem soudního znalce. Očividně však nenašlo dostatek odvahy tento dokument zveřejnit. Nepřiložilo jej k rozhodnutí o námitkách, ani z něj necituje nic, co by stálo za zmínku. To už samo o sobě budí nedůvěru. Jestliže měl posudek posvětit zadání veřejné zakázky v řádu stovek milionů korun bez standardního výběrového řízení jedinému dodavateli, musí být zatraceně dobře zpracován. Nemělo by být zač se stydět.
Mezi odbornou veřejností se šušká, že sehnat znalce, který by takový posudek napsal, nebylo vůbec snadné. Není divu. Posudek uvádí, že řešení společnosti IBM je jedinečné, a to s odvoláním na podrobnou analýzu trhu. Skutečnost je ovšem taková, že ministerstvo poptává systém, který dokáže vytvořit a dodat přinejmenším několik firem v České republice, o zahraničních nemluvě. Samotný SAS Institute, který si na postup MPSV stěžoval, je významným dodavatelem inteligentních řešení pro prevenci a šetření podvodů.
SAS Institute je i nadále přesvědčen, že neexistují objektivní důvody, proč by systém měl být pouze a jedině od IBM. Povrchnost vyjádření zadavatele k námitkám a neurčité odkazy na „tajemný“ znalecký posudek toto přesvědčení ještě více prohlubují. Ministerstvo však svoji příležitost k nápravě promarnilo.
Aktualizováno 8.6.2012:
SAS Institute dnes doručil Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže návrh na přezkoumání postupu MPSV v této zakázce. Zároveň požádal, aby soutěžní úřad co nejrychleji zakázal ministerstvu uzavřít smlouvu.