Přeskočit na obsah

Podvádět s provizemi pojišťovacích makléřů nebude tak snadné, rozhodl soutěžní úřad.

Štítky:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal rozhodnutí, v němž potvrdil, že Olomoucký kraj nepostupoval při zadání veřejné zakázky na pojišťovacího makléře v souladu se zákonem. Původně měla zakázku získat firma SATUM CZECH s.r.o., a to za provizi ve výši 0,04%. O případu jsme Vás již informovali v jednom z našich předchozích článků.

Provádět služby pojišťovacího makléře za 0,04 % z pojistného, znamená pracovat takřka zadarmo. Provize vyplácené makléřům obvykle činí několik procent  z pojistného, běžně 5 % až 20 %.  Firma, jež měla vyhrát, slibovala i nereálné termíny plnění. Například že bude schopná nastoupit k likvidaci škodní události do 0,066 hodiny, tedy do 4 minut (!) poté, co jejímu pracovníkovi zadavatel odešle e-mail s informací, že ke škodní události došlo, a to bez výjimky po 24 hodin denně. Bylo zřejmé, že se jedná o nereálné hodnoty, sloužící k jedinému –  podběhnout hodnotící kritéria a získat na oko náskok oproti ostatním soutěžícím. Bohužel tomu nedokázal zabránit ani samotný vyhlašovatel zakázky. Proto přišly na řadu námitky a stížnost k soutěžnímu úřadu.

Ten ve svém rozhodnutí potvrdil pochybnosti o reálnosti předložené nabídky a vytkl zadavateli netransparentní postup při zadání veřejné zakázky. Rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky bylo zrušeno a celé zadávací řízení vráceno do fáze posouzení a hodnocení nabídek.

Úřad v rozhodnutí mimo jiné uvedl:

Pokud zadavatel rozhodl o výběru nejvhodnější nabídky na základě skutečností, kterými se fakticky v zadávacím řízení nezabýval, nelze než označit tento postup zadavatele za nepřezkoumatelný. V konkrétním případě se zadavatel nevypořádal s otázkou, zda jsou uchazeči schopni dostát svým závazkům uvedeným v nabídkách. Pakliže se zadavatel ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek či v jiném dokumentu vyhotoveném v rámci zadávacího řízení nevypořádal s otázkou přijetí zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny uchazečů či jejich písemných vysvětlení nejasností v nabídce, a v žádném z dokumentů nevyložil, proč tak učinil, stala se zpráva o posouzení a hodnocení nabídek, potažmo celý postup hodnotící komise či zadavatele, nesrozumitelným a nepřezkoumatelným.

Rozhodnutí je již pravomocné a nelze se proti němu odvolat. Olomoucký kraj v reakci na jeho vydání veřejnou zakázku nakonec raději zrušil, nové zadávací řízení však zatím nezahájil.

close

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
nv-author-image

Víťa Kukáková

Připojila se k INDOC v roce 2011. Předtím tři roky kontrolovala počínání zadavatelů a zpracovávala rozhodnutí na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To ji předurčilo, aby se věnovala především správním řízením, která vedeme za naše klienty poškozené při zadávání zakázek. Víťa také pečuje o naše odborné znalosti. Průběžně analyzuje rozhodnutí ÚOHS a související judikaturu, a tak jsme stále v obraze, pokud jde o aktuální interpretaci práva veřejných zakázek. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.