Přeskočit na obsah

Podvádět s provizemi pojišťovacích makléřů nebude tak snadné, rozhodl soutěžní úřad.

Štítky:

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vydal rozhodnutí, v němž potvrdil, že Olomoucký kraj nepostupoval při zadání veřejné zakázky na pojišťovacího makléře v souladu se zákonem. Původně měla zakázku získat firma SATUM CZECH s.r.o., a to za provizi ve výši 0,04%. O případu jsme Vás již informovali v jednom z našich předchozích článků.

Provádět služby pojišťovacího makléře za 0,04 % z pojistného, znamená pracovat takřka zadarmo. Provize vyplácené makléřům obvykle činí několik procent  z pojistného, běžně 5 % až 20 %.  Firma, jež měla vyhrát, slibovala i nereálné termíny plnění. Například že bude schopná nastoupit k likvidaci škodní události do 0,066 hodiny, tedy do 4 minut (!) poté, co jejímu pracovníkovi zadavatel odešle e-mail s informací, že ke škodní události došlo, a to bez výjimky po 24 hodin denně. Bylo zřejmé, že se jedná o nereálné hodnoty, sloužící k jedinému –  podběhnout hodnotící kritéria a získat na oko náskok oproti ostatním soutěžícím. Bohužel tomu nedokázal zabránit ani samotný vyhlašovatel zakázky. Proto přišly na řadu námitky a stížnost k soutěžnímu úřadu.

Ten ve svém rozhodnutí potvrdil pochybnosti o reálnosti předložené nabídky a vytkl zadavateli netransparentní postup při zadání veřejné zakázky. Rozhodnutí o výběru nejvhodnější nabídky bylo zrušeno a celé zadávací řízení vráceno do fáze posouzení a hodnocení nabídek.

Úřad v rozhodnutí mimo jiné uvedl:

Pokud zadavatel rozhodl o výběru nejvhodnější nabídky na základě skutečností, kterými se fakticky v zadávacím řízení nezabýval, nelze než označit tento postup zadavatele za nepřezkoumatelný. V konkrétním případě se zadavatel nevypořádal s otázkou, zda jsou uchazeči schopni dostát svým závazkům uvedeným v nabídkách. Pakliže se zadavatel ve zprávě o posouzení a hodnocení nabídek či v jiném dokumentu vyhotoveném v rámci zadávacího řízení nevypořádal s otázkou přijetí zdůvodnění mimořádně nízké nabídkové ceny uchazečů či jejich písemných vysvětlení nejasností v nabídce, a v žádném z dokumentů nevyložil, proč tak učinil, stala se zpráva o posouzení a hodnocení nabídek, potažmo celý postup hodnotící komise či zadavatele, nesrozumitelným a nepřezkoumatelným.

Rozhodnutí je již pravomocné a nelze se proti němu odvolat. Olomoucký kraj v reakci na jeho vydání veřejnou zakázku nakonec raději zrušil, nové zadávací řízení však zatím nezahájil.

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Víťa Kukáková

Víťa Kukáková

Připojila se k INDOC v roce 2011. Předtím tři roky kontrolovala počínání zadavatelů na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To ji předurčilo, aby se věnovala především správním řízením, která vedeme za naše klienty poškozené při zadávání zakázek. Víťa také pečuje o naše odborné znalosti. Průběžně analyzuje rozhodnutí ÚOHS a související judikaturu, a tak jsme stále v obraze, pokud jde o aktuální interpretaci práva veřejných zakázek. Vystudovala Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně.