Přeskočit na obsah

Ministerstvo vnitra brání prošetření Drábkovy zakázky na vyplácení dávek.

Ministerstvo vnitra má těžko uvěřitelný nepořádek ve svých miliardových ICT zakázkách. Anebo se vědomě rozhodlo znepřístupnit dokumentaci veřejné zakázky na vyplácení dávek. Pravděpodobně za účelem zabránit jejímu prošetření soutěžním úřadem. Jinak si nelze vysvětlit postup lidí od náměstka Radka Šmerdy. Ti dnes tvrdí, že k tomuto obřímu kontraktu s firmou Fujitsu Technology Solution ztratili originální dokumentaci.

Jako první zpochybnil Drábkovu zakázku Nadační fond proti korupci a firma Student Agency, kterou v řízení před soutěžním úřadem zastupujeme. Po počátečních dohadech o legitimitu jejího protestu se šetření úspěšně rozjelo na plné obrátky. Smlouva ministerstva práce a sociálních věcí na dodávku systému pro výplatu sociálních dávek za dvě miliardy korun se bezprostředně váže k původnímu kontraktu na dodávky licencí Microsoft Select, který s firmou Fujitsu Technology Solutions před čtyřmi lety uzavřelo ministerstvo vnitra. A právě tuto původní zakázku dnes vnitro ústy Ing. Miroslava Tůmy, vrchního ředitele sekce provozu informačních a komunikačních technologií, zapírá.

„MV aktuálně nedisponuje originálem dokumentace. Tento stav je způsoben nuceným odchodem při snižování stavů pracovníků resortu či odchodem odpovědných a věcně příslušných pracovníků z jiných než organizačních důvodů“

„Pracovníci ministerstva dále pokračují v dohledávání příslušných dokumentů včetně spolupráce s externími subjekty, které se podílely na realizaci veřejné zakázky, aktuálně však nedisponují dalšími indiciemi, které by pomohly předmětnou dokumentaci dohledat v originálních dokumentech“

Podle vyjádření, které poskytl předseda soutěžního úřadu Petr Rafaj médiím, zvažuje úřad zahájení správního řízení ve věci možného spáchání správního deliktu neuchování dokumentace o veřejné zakázce. V takovém případě by ministerstvu vnitra hrozila pokuta až 10 milionů korun.

Těžko uvěřit, že by na vnitru neměli doklady k zadání miliardové zakázky na programy od Microsoftu. V naší zemi je však možné cokoliv. A pokud kryjí korupční špínu, která by mnohé úředníky z ministerstev vnitra či práce a sociálních věcí mohla dostat do kriminálu, pak se jim vlastně ani nedivím. Zůstat na svobodě je fajn. A zaplacená cena je pro tento druh lidí malicherná. Jenom ze sebe na chvíli udělají hlupáky a ze státní kasy zaplatí mnohamilionovou pokutu.

MVČR Oznamuje soutěžnímu úřadu že nemá dokumentaci k VZ s Fujitsu

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer

Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým nepořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.