Přeskočit na obsah

ÚOHS: Nahlížení do spisu jako adrenalinový sport

  • INDOC 
Štítky:


Zcela novou metodu, jak dodavatelům zkomplikovat možnost přezkumu sporných zakázek a nahlížení do příslušných spisů, zavedl náš milý ÚOHS.

Veškerá podání, textové části zadávací dokumentace a vyjádření k návrhům vyžaduje ÚOHS od zadavatele v elektronické podobě prostřednictvím datové schránky nebo jako datovou zprávu podepsanou uznávaným elektronickým popisem. Děje se tak na základě poslední novely zákona o veřejných zakázkách (citujeme: “§ 114 odst. 8:  Vyjádření k obdrženému návrhu, zadávací podmínky vyjma netextové části zadávací dokumentace nebo soutěže o návrh, popřípadě dodatečné informace k zadávacím podmínkám, které zadavatel poskytl podle § 49, je zadavatel povinen zaslat Úřadu výhradně prostřednictvím datové schránky nebo jako datovou zprávu podepsanou uznávaným elektronickým podpisem.”)

Stručně řečeno- prakticky všechna vyjádření a podklady k jednotlivým řízením má úřad k dispozici v el. podobě.  Pokud si ještě donedávna např. dodavatel, jakožto účastník řízení, chtěl prostudovat nějakou část této dokumentace, ÚOHS požadovaný dokument víceméně obratem zaslal datovou zprávou dodavateli.

Jaké bylo naše překvapení, když na naši poslední žádost o zaslání jednoho vyjádření ze spisu přišla zamítavá odpověď.

uohs_zamitnuti

Co se asi stalo, že dosavadní, pružná a vyhovující praxe už nefunguje? Že by nějaký interní předpis? Přeložme si, co nové(?) nařízení Úřadu říká:

Chceš-li nahlédnout do spisu, vezmi si den volna, přijeď do Brna, a pokud jsi včas předem poslal žádost, my tě nahlédnout necháme. Ale možná pojedeš zbytečně, jelikož požadovaný dokument ve spisu třeba ani není. To ti ale dopředu neřekneme, jelikož máme předpisem Úřadu zakázáno cokoli telefonicky sdělovat. A jelikož s vědomím vedení Úřadu nemusíme telefony ani zvedat, tak to ani nezkoušej.  

Je to bohužel tak. Chcete-li se dovolat na ÚOHS příslušnému referentovi, bude vám to trvat týden a ještě není jisté, že se vám to povede. Když to náhodou zvedne, nesmí vám nic sdělit. K nahlédnutí se musíte dostavit osobně, a přitom si ÚOHS stěžuje, jak ho nahlížení do spisů neuvěřitelně zatěžuje. Až tak, že na to musel vyčlenit speciálně dvě pracovnice.

Je těžké to chápat jinak, než jako další obstrukce a házení klacků pod nohy dodavatelům, kteří se snaží hájit svá práva. Další vnitřní předpis Úřadu zřejmě umožní zamknout hlavní vchod a pověsit na něj ceduli “POZOR, TYGR.”

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Kolektiv partnerů

Kolektiv partnerů

Články vydané pod značkou INDOC se obvykle týkají obecného tématu, na které máme jednotný názor a chceme ho vyjádřit konsensuálně.