Přeskočit na obsah

SAS Institute se ohradila vůči záměru ministerstva dát smlouvu IBM

Další nezákonná zakázka se vyklubala na půdě Ministerstva práce a sociálních věcí. To se rozhodlo na obranu před podvody ve vyplácení sociálních dávek uzavřít smlouvu se společností IBM. Předpokládaná úspora po zavedení tohoto systému je 5 miliard korun ročně. Odměna pro IBM by se měla pohybovat kolem jedné třetiny uspořené částky, tedy přes jeden a půl miliardy za každý rok, kdy bude stát jejích služeb využívat.

Přesto na zakázku nebylo vypsáno výběrové řízení. Ministr Jaromír Drábek se svým náměstkem Šiškou tak pokračují ve spanilé jízdě, jejímž výsledkem jsou pochybné zakázky mimo režim zákona, jež musí prošetřovat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Na ten se obrátí i česká pobočka celosvětově působící společnosti SAS Institute, která včera doručila ministerstvu své oficiální námitky (viz dokument níže). SAS Institute je významným dodavatelem inteligentních řešení pro prevenci a šetření podvodů. Její nástroje mají i predikční prozíravost a dovedou odhadnout, co a proč nastane. Podle názoru této firmy nedokáže ministerstvo odůvodnit, proč by jím pořizovaný systém měl být pouze a jedině od dodavatele IBM. Ministerstvo spíše zvýhodnilo jednoho dodavatele na úkor ostatních. Nemůže být řeč ani o naplnění podmínky pro jednací řízení bez uveřejnění, v němž by zadavatel mohl postupovat z technických důvodů či z důvodu ochrany výhradních práv. V daném případě jde o nový informační systém a ministerstvo není (prozatím) vázáno omezeními od držitele autorských práv. Na trhu navíc existuje více řešení, která mohou být k poptávanému účelu využita.

Podle již účinné novely zákona o veřejných zakázkách se také jedná o významnou veřejnou zakázku, na jejíž  řádné a transparentní zadávání klade zákon zvláštní důraz. Zadavatel k ní měl vypracovat podrobné odůvodnění a nechat ji schválit vládou předtím, než přistoupil k jejímu zadávání. Odůvodnění se mělo týkat účelnosti veřejné zakázky, technických kvalifikačních předpokladů, obchodních a technických podmínek a hodnotících kritérií. Nic z toho zadavatel neučinil. Namísto toho se postupu podle zákona zcela vyhnul. Vláda tak o smlouvě s IBM vůbec nejednala.

Dokumenty:

INDOC Námitky SAS proti MPSV (kontrola dávek s IBM)

Přihlaste se k odběru článků. Jednou za čas pošleme výběr těch nejzajímavějších.

sdílejte článek
Tomáš Pfeffer

Tomáš Pfeffer

Působí v týmu INDOC od roku 2002 jako zakládající partner. Problematice veřejných zakázek se věnuje od začátku působnosti prvního českého zákona o veřejných zakázkách. Na starosti má především taktiku, argumentaci a strategii postupu v jednotlivých kauzách našich klientů. Rovněž vyniká v nekonvenčním myšlení, nazývání věcí pravými jmény a setrvalém odporu vůči zaběhnutým nepořádkům. Klienti s ním často řeší svůj přístup na trh veřejných zakázek a byznys development jednotlivých obchodních příležitostí.